Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Karpaty
Menu Główne
Strona główna    Tatry    Karpaty    Alpy    Apeniny   Góry Dynarskie    " Inne góry"     Polska     Europa
   Podmenu
RUMUNIA
: Vanatoarea lui Buteanu
: Vafrul Laitel
: Transalpina
: Omu
Mała Fatra
: Rozsutec
: Sokolie
Wielka Fatra
: Zvolen
Góry Czerchowskie
: Jastrabie i Kamenicky Hrad
Słowacki Kras
: Zadielska Dolina
: Haj i Spisski Hrad
Niżne Tatry
: Chopok
: Słowacki Raj
: Jaskinia Vażecka
: Jaskinia Demianowska

: Kralova Hola

Bieszczady
: Tarnica
: Bukowe Berdo
: Kińczyk Bukowski
: Połonina Wetlińska
: Krzemień
: Połonina Caryńska
: Solina
: Wielka Rawka
: Smerek
: Szeroki Wierch
Pieniny
: Wąwóz Homole
: Trzy Korony
: Małe Pieniny
: Plaśna
: Przełom Białki
: Sokolica i spływ Dunajcem
Magura Spiska
: Nad Łapszanką
: Bachledka
Beskidy Zachodnie
: Pasmo Jaworzyny
: Pasmo Radziejowej
: Eliaszówka i Koziarz
: Babia Góra
: Turbacz
: Przełęcz Knurowska
: Beskid Wyspowy
: Jaworz
: Lubań
: Magurki
Orawa
: Jezioro Orawskie
Góry Choczańskie
: Velky Choc
Lubovnianska Vrchovina
: Osly, Jarabina, Vysne Ruzbachy
: Certova Skala
Beskid Niski
: Rosochatka
: Chełm
: Maślana Góra
: Jaworze
: Jezioro Klimkowskie
: Jodłowa Góra
Pogórze Karpackie
: Ciężkowice
: Bukowiec i Bruśnik
: Wojnarowa
: Jez. Rożnowskie i Tropie
: Prządki

KARPATY
Beskid Niski - Maślana Góra - 753 m n p m
 

Trasa: Wojnarowa - Wyskitna - Wojnarowa
Szymbark - Maślana Góra -Szymbark
Data: listopad 1996, październik 2016

galeria

Ciekawy dom na szlaku z Szymbarku

Widok na Gorlice

Mieszkańcy stawku

Kaczki na Beskidzkim Morskim Oku

Nad Beskidzkim Morskim Okiem

Panorama Beskidzkiego Morskiego Oka

Jesień nad Beskidzkim Morskim Okiem

Oznaczenie ścieżki nad Beskidzkie Morskie Oko

Przekaźnik - szczyt Maślanej Góry

Rezerwat na Jeleniej Górze

Jesień na stokach Maślanej

Nowa cerkiew w Bielance

Maślana Góra - rozłożysta góra, na skraju Beskidu Niskiego, wokół wiele wsi - Szymbark, Gródek, Wyskitna, Bystra. Ma kilka mniejszych odnóg. Jej główną atrakcją jest największe w Beskidach jeziorko osuwiskowe, nazwane trochę na wyrost Beskidzkim Morskim Okiem. Byłem na szczycie dwa razy, pierwszy to wyjazd rowerem górskim od strony Stróż i Wyskitnej. Zapamiętałem go przez niebezpieczną, ale szczęśliwą wywrotkę w czasie zjazdu, kiedy to konar przyblokował mi przednie koło, wpadł między wachlarz a oponę. Wykonałem niespodzianie salto nad kierownicą i sam nie wiem kiedy znalazłem się siedząc na czterech literach obok roweru. Dobrze, że wylądowałem właśnie na tę część ciała. Drugie wyjście, już na nogach odbyłem z Szymbarku. Samochód zostawiłem obok sklepu na przeciw kościoła. Stąd dobrze oznaczona ścieżka prowadzi, najpierw między domami, potem już w las. Mijam różne wynalazki  miejscowych, służące do weekendowych imprez - altanki, grille itp. Potem lekkie odbicie na węższą ścieżkę w las, troszkę stromsze podejście. Po drodze jest ciekawy domek na odludziu, obok niego jedyne miejsce z jakimś widokiem - w stronę Gorlic, widać kominy dawnych zakładów Glinik. Potem już w lesie, obok rezerwat "Jelenia Góra" - stanowisko buczyny karpackiej z rzadkim stanowiskiem paproci - języcznika zwyczajnego oraz jaworzyny górskiej. Dalej błotnistym duktem. Wreszcie, po około godzinnym marszu znaki na Beskidzkie Morskie Oko. Są to kwadraty z niebieskim ukośnym kolorowaniem. Ten kawałek nie jest zbyt wygodny, po prostu przedzieramy się przez las, aby dotrzeć do szerokiej szutrowej drogi leśnej. Kawałek w dół i po lewej stronie mamy owe urokliwe jeziorko. Łatwiejszy dostęp jest z przysiółka Łęgi, ale nie zauważyłem znaków, które by prowadziły tam z drogi głównej Grybów - Gorlice. Miło zatrzymać się nad tym zbiorniczkiem, obserwując dzikie kaczki. Powstało ono w niszy osuwiskowej największego osuwiska na terenie polskich Karpat – tzw. osuwiska Szklarki. Osuwisko to utworzyło się w 1784 roku, a odnowione zostało w roku 1913. Wtedy też powstało jeziorko o wymiarach ok. 50 x 20 metrów. Ostatnie większe obsunięcia materiału skalnego miały miejsce w roku 1974. Widoczna jest tutaj ogromna nisza osuwiska i wielki jęzor, który jest porośnięty drzewami, lecz nie całkiem stabilny. W lecie jeziorko wysycha częściowo lub całkowicie.

Potem powróciłem na szlak i podszedłem jeszcze na sam szczyt Maślanej Góry uwieńczony masztem przekaźnika. To chyba jedyna atrakcje tego miejsca, bo widoków brak, a na przekaźnik wstęp wzbroniony. Będąc w Szymbarku polecam trochę zboczyć z głównej drogi i pojechać do Bielanki, gdzie możemy zobaczyć ładną, nową cerkiew. Można też pojechać dalej nad Jezioro Klimkowskie lub do starych cerkwi w Kunkowej.